Finlandiya Konsolosluğu Bilgileri - Finlandiya Vizesi

finlandiya ekonomisiFinlandiya ekonomisi, küçük topraklarına rağmen büyük kuvvete sahiptir. Burası tam anlamıyla endüstrileşmiş, kendi kendine yetebilen bir ülkedir. Kişi başına düşen yıllık milli hasıla 26,097 Amerikan Dolarıdır. Görüleceği gibi Finlandiya dünyanın en zengin ülkeleri arasındaki yerini almıştır.
Finlandiya ekonomisi serbest piyasa ekonomisi hakimiyetindedir; ancak yine de demiryolları ve enerji gibi belirli alanlarda devletin tekeli varlığını sürdürür. Finlandiya, kapsamlı hizmetler yelpazesi sunan bir İskandinav tarzı refah devleti haline gelmiştir. Öyleki, refah hizmetleri devlet bütçesinin yaklaşık dörtte birine ve yerel yönetim giderlerinin yaklaşık yüzde 40′ına denk gelmektedir.
Fin ekonomisinin gider kapsamının en büyük maddesi kapsamlı aile destek sistemidir. Örneğin yeni doğan çocukların aileleri, daha önceki gelirlerine bağlı olarak belirlenen bir ödenek alırlar. Sağlık hizmeti tam anlamıyla eşitlik esasına dayandırılmıştır. Bireylerin ikamet yerleri, ekonomik durumları gözetilmeksizin herkese tüm sağlık hizmetlerinden eşit faydalanma hakkı sağlanmıştır.
Okula gitme yaşının altındaki çocuklar için halka açık günlük bakım hizmet yerleri vardır. Buna ek olarak, ailedeki çocuk sayısına göre her aileye belirlenen bir ödenek miktarından da söz edebiliriz. Bu ödenek devlet bütçesindeki en büyük giderlerden biri olarak bulunmaktadır.
Finlandiya’da iki tip işsizlik sigortası bulunmaktadır. Ancak bu tip ödenekler ihtiyaca bağlı olduğundan dolayı, işsiz olan kişinin eşinin işi zaman zaman bu ödenekten yararlanamamaya sebep olabilir. Bu ülkede vergi, ülke sakinlerinden belediyelerce elde edilir. Belediyelere göre %15 ila 20 arasında değişen bir vergiden söz etmemiz mümkündür. Bunun yanısıra, Finlandiya devleti % 80′i Avrupa’ya ve ABD’ye olan bir ihracat oranına sahiptir. Ayrıca Avrupa Para Birliği’ne üye bir devlettir. Para birimi, diğer Avrupa ülkeleri gibi EURO’dur.

Bir önceki yazımız olan Finlandiya havayolları başlıklı makalemizde finlandiya hava yolları, finlandiya hava yolu taşımacılığı ve finlandiya havacılık hakkında bilgiler verilmektedir.

Be Sociable, Share!
Finlandiya Konsolosluğu Resmi Web Sitesi Değildir. Finlandiya Konsolosluğu Bilgilerini İçerir. Kolay Finlandiya Vizesi alabilmenizi Sağlamaktayız. | Sitemap | Sitemap